Бітумна мастика є продуктом на основі бітуму з додаванням полімерів, мінеральних наповнювачів, гумової крихти і т.д.. Продукт має густу однорідну консистенцію, а після застигання являє собою монолітну гумоподібну поверхню, що має гідроізоляційні властивості.
Сферою застосування мастики можна назвати такі види будівельних робіт:
- Гідроізоляція
Мастика підходить для обробки фундаментів та підземних споруд, у тому числі каналізаційних, газо- та нафтопровідних труб, водопровідних комунікацій. Завдяки антикорозійним властивостям мастики вона успішно застосовується для захисту металевих конструкцій, днищ автомобіля, зварних швів трубопроводів, а також точок дотику металевих та цегляних елементів у басейнах, водосховищах тощо. Нарешті, за допомогою мастики вдається забезпечити гідроізоляційний захист бетонних та дерев'яних поверхонь.
- Оздоблювальні роботи
За допомогою мастики можлива фіксація плиткового покриття до робочої поверхні у місцях підвищеної вологості.
- Покрівельні роботи
При організації покрівлі рулонні та листові матеріали фіксуються до основи за допомогою бітумної мастики. Також мастика може застосовуватися для організації плоских мастичних дахів;
- Дорожні роботи
Мастика застосовується для заливання тріщин та вибоїн на поверхні асфальтобетону. При цьому склад мастики доповнюється наповнювачами (перероблені відходи, наприклад гумова крихта), завдяки чому вдається в 2-3 рази підвищити міцність продукту і скоротити його витрату.
Переваги:
- Гідроізоляційний захист;
- Біостійкість;
- Висока механічна міцність (матеріал не розтріскується у процесі експлуатації);
- Високі експлуатаційні характеристики навіть за умов підвищеної вологості, температурних перепадів;
- Можливість застосування при низьких та підвищених температурах (для таких кліматичних зон рекомендується скористатися епоксидно-бітумними складами, експлуатація яких можлива за температури -50…+100°С);
- Хороші показники еластичності;
- Стійкість до негативних атмосферних впливів;
- Невелика вага після застигання, що гарантує відсутність додаткового навантаження на несучі конструкції;
- Можливість використання на поверхнях різних матеріалів, поєднання мастик з іншими матеріалами, що містять бітум.
Класифікація
Залежно від способу нанесення бітумні мастики можуть бути наступних видів:
- Гаряча
Гаряча мастика поставляється у брикетах. Мастика розігрівається на водяній бані до 150-180 С. При цьому слід дотримуватися рекомендацій виробника, зокрема, не допускати перекипання мастики. Після того, як мастика придбає потрібну консистенцію, її наливають на очищену основу і розрівнюють пензлем, валиком або гребком. Гаряча мастика дешевша за холодну, але для її приготування та нанесення потрібне спеціальне обладнання. Така мастика заливається у тріщини, наливається на рівні поверхні.
- Холодна
Холодна мастика готова до застосування, її досить ретельно перемішати. Спосіб нанесення мастики холодного типу схожий на технологію нанесення фарби. Перевагою такого складу є простота застосування, безпека, проте й вартість її вища. Поставляється в металевих та пластикових відрах.