Для чого призначено автоматичний вимикач, ПЗВ, дифавтомат?
Автоматичний вимикач призначений для захисту електричної мережі від надструмів та короткого замикання.
Пристрій захисного відключення (ПЗВ) служить для захисту при дотику до струмоведучих частин обладнання. Якщо кабельна ізоляція пошкоджена і в щиток не вбудовано ПЗВ, дотик до струмоведучих частин вкрай небезпечний. У разі, якщо передбачено ПЗВ, електроживлення миттєво відключиться, щойно відбудеться зіткнення.
Автоматичний вимикач диференціального струму (дифавтомат) відключає мережу як при КЗ, так і при зіткненні з токоведущими частинами обладнання, тобто захищає і господаря, і проводку від пошкодження.
Чому вимикачі диференціального струму необхідно використовувати при збиранні електрощитів?
Насамперед потрібно захистити людину від ураження електричним струмом. Існує два варіанти захисту: за допомогою ПЗВ (або ВДТ – вимикач диференціального струму) та диференціального автомата (АВДТ – автоматичний вимикач диференціального струму).
Під час перевантаження лінії або короткого замикання, якщо не передбачено автоматичного вимикача, кабель буде пошкоджений, оскільки не розрахований на таке навантаження. Прийдеться проводити складний та дорогий ремонт електропроводки. Тому набагато простіше відразу встановити автомат, ніж потім витрачати гроші на ремонт.
Докладніше про роботу захисного обладнання в електрощиті
Автоматичний вимикач спрацює, якщо енергоспоживання перевищує «можливості» проводу живлення.
Якщо разом з ПЗВ у щиток не вмонтовано автоматичний вимикач, то при виникненні надструму воно не спрацює, а згорить. Тому необхідно при монтажі електрощита встановити обидва пристрої, щоб одночасно захистити і людину, і електропроводку.
Оскільки АВДТ одночасно захищає і людину від попадання під напругу, і електропроводку від надструмів та КЗ, встановлювати разом із ним автоматичний вимикач не потрібно.
Таким чином, у будь-якому електрощиті необхідно поставити або автоматичний вимикач з ПЗВ, або диференціальний автомат. Рішення належить покупцю. Розберемо переваги та недоліки диференціальних автоматів
Чотири пункти "за" диференціальний автомат
- Надійний захист одразу у трьох аварійних ситуаціях
- Раціональне використання простору в електричному щиті: для монтажу ВДТ з автоматичним вимикачем необхідно три модулі, а для монтажу АВДТ – лише два
- Монтаж АВДТ полегшує завдання електрика, оскільки встановити один пристрій простіше, ніж два
- Добре підходить для кабельних ліній з високим навантаженням, наприклад, у промислових приміщеннях
«Мінуси» дифавтомата
- Насамперед це дорожнеча пристрою. Якщо збирати електрощиток, використовуючи лише АВДТ, він вийде дуже дорогим
- Якщо дифавтомат не має подвійного важеля, то визначити, з якої причини відбулося його спрацювання (надток, КЗ, або витік), одразу неможливо, що ускладнює пошук несправності
Як відрізнити ПЗВ від диференціального автомата?
Припустимо, Ви тримаєте в руках електроприлад. Як зрозуміти, що перед Вами: ПЗВ чи диференціальний автомат? Адже зовнішні пристрої дуже схожі. Деякі виробники промарковують їх з лицьового боку корпусу. Якщо спеціальних позначок на пристрої немає, то можна відрізнити АВДТ по літері на корпусі, що позначає ступінь його «чутливості»: B, C або D. Якщо Ви бачите таку літеру на пристрої, то перед Вами АВДТ. Інакше це ВДТ.
Розшифровка маркування на диференціальному автоматі:
- B - пристрій відключить напругу при появі струму в 3-5 разів вище номінального
- C – автомат відключить живлення з появою струму в 5-10 разів вище номінального
- D – відключить живлення, якщо струм перевищує номінальне значення 10-20